تبلیغات
. - VPN چیست؟ (بخش دوم)

.

VPN چیست؟ (بخش دوم)

نویسنده :نوید رحیمی
تاریخ:دوشنبه 3 اسفند 1388-10:20 ب.ظ


VPN با ویندوز استفاده از اینترنت به عنوان بستر انتقال داده ها هر روزگسترش بیشتری پیدا می كند . باعث می شود تا مراجعه به سرویس دهندگان وب و سرویس های Email هر روز بیشتر شود . با كمی كار می توان حتی دو كامپیوتر را كه در دو قاره مختلف قرار دارند به هم مرتبط كرد . پس از برقراری این ارتباط ،‌هر كامپیوتر،كامپیوتر دیگر را طوری می بیند كه گویا در شبكه محلی خودش قرار دارد. از این رهگذر دیگر نیازی به ارسال داده ها از طریق سرویس هایی مانند Email نخواهند بود. تنها اشكال این كار این است كه در صورت عدم استفاده از كاركردهای امنیتی مناسب،‌كامپیوترها كاملا در اختیار خرابكارن قرار می گیرند. VPN ها مجموعه ای از سرویس های امنیتی ردر برابراین عملیات رافراهم می كنند. در بخش قبلی با چگونگی كار VPN ها آشنا شدید و در اینجا به شما نشان می دهیم كه چگونه می توان در ویندوز یك VPN شخصی راه انداخت. برای این كار به نرم افزار خاصی نیاز نیست چون مایكروسافت همه چیزهای لازم را در سیستم عامل گنجانده یا در پایگاه اینترنتی خود به رایگان در اختیار همه گذاشته. 

بقیش ادامه مطلب.....


پیش نیازها 
برای اینكه دو كامپیوتر بر پایه ویندوز بتواند از طریق VPN به هم مرتبط شوند دست كم یكی از آنها باید به ویندوز NT یا 2000 كار كند تا نقش سرویس دهنده VPN را به عهده بگیرد. ویندوز های 9x یا Me تنها می توانند سرویس گیرنده VPN باشند. سرویس دهنده VPN باید یك IP ثابت داشته باشد. روشن است كه هر دو كامپیوتر باید به اینترنت متصل باشند. فرقی نمی كند كه این اتصال از طریق خط تلفن و مودم باشد یا شبكه محلی. IP در سرویس دهنده VPN باید مجاز (Valid) باشد تا سرویس گیرنده بتواند یك مستقیما آن را ببیند. در شبكه های محلی كه اغلب از IP های شخصی (192.168.x.x) استفاده می شود VPN را باید روی شبكه ایجاد كرد تا ایمنی ارتباط بین میان كامپیوترها تامین شود. اگر سرویس گیرنده VPN با ویندوز 95 كار می كند نخست باید Dial up Networking Upgrade 1.3 را از سایت مایكروسافت برداشت كرده و نصب كنید. این مجموعه برنامه راه اندازهای لازم برای VPN را در خود دارد . البته مایكروسافت پس از Upgrade 1.3 Networking Dial up نگارش های تازه تری نیز عرضه كرده كه بنا بر گفته خودش ایمنی و سرعت ارتباط VPN را بهبود بخشیده است . 

نصب سرویس دهنده VPN 
روی كامپیوتر بر پایه ویندوز NT نخست باید در بخش تنظیمات شبكه، راه انداز Point to Point Tunneling را نصب كنید. هنگام این كار، شمار ارتباط های همزمان VPN پرسیده می شود. در سرویس دهنده های NT این عدد می تواند حداكثر 256 باشد. در ایستگاه كاری NT،‌ این عدد باید 1 باشد چون این سیستم عامل تنها اجازه یك ارتباط RAS را می دهد. از آنجا كه ارتباط VPN در قالب Remote Access برقرار می شود ویندوز NT به طور خودكار پنجره پیكر بندی RAS را باز می كند. اگر RAS هنوز نصب نشده باشد ویندوز NT آن را نصب می كند. هنگام پیكربندی باید VPN Adapter را به پورت های شماره گیری اضافه كنید. اگر می خواهید كه چند ارتباط VPN داشته باشید باید این كار را برای هر یك از VPN Adapter ها انجام دهید . 

پیكربندی سرویس دهنده RAS 
اكنون باید VPN Adapterرا به گونه ای پیكربندی كنید كه ارتباطات به سمت درون (incoming) اجازه بدهد. نخست باید پروتكل های مجاز برای این ارتباط را مشخص كنید . همچنین باید شیوه رمز گذاری را تعیین كرده و بگویید كه آیاسرویس دهنده تنها اجازه دسترسی به كامپیوترهای موجود در شبكه كامپیوتر ویندوز NT، در این وضیعت، سرویس دهنده VPN می تواند كار مسیر یابی را هم انجام دهد. برای بالاتر بردن ایمنی ارتباط، می توانید NetBEUI را فعال كرده و از طریق آن به كامپیوترهای دور اجازدسترسی به شبكه خود را بدهید. سرویس گیرنده، شبكه و سرویس های اینترنتی مربوط به سرویس دهنده VPN را نمی بینید . برای راه انداختن TCP/IP همراه با VPN چند تنظیم دیگر لازم است. اگر سرویس دهنده DHCP ندارید باید به طور دستی یك فضای آدرس(Adress Pool ) IP را مشخص كنید. به خاطر داشته باشید كه تنها باید از IP های شخصی (Private) استفاده كنید. 
این فضای آدرس باید دست كم 2 آدرس داشته باشد ،‌یكی برای سرویس دهنده VPN و دیگری برای سرویس گیرنده VPN . هر كار بر باید برای دسترسی به سرویس دهنده از طریق VPN مجوز داشته باشد. برای این منظور باید در User Manager در بخش Dialing اجازه دسترسی از دور را بدهید . به عنوان آخرین كار،Remote Access Server را اجرا كنید تا ارتباط VPN بتواند ایجاد شود. 
سرویس گیرنده VPN روی ویندوز NT 
نصب سرویس گیرنده VPN روی ویندوز NT شبیه راه اندازی سرویس دهنده VPN است بنابراین نخست باید 4 مرحله گفته شده برای راه اندازی سرویس دهنده VPN را انجام بدهید،‌ یعنی: 
. نصب PPTP 
. تعیین شمار ارتباط ها 
. اضافه كردن VPN به عنوان دستگاه شماره گیری 
. پیكر بندی VPN Adapter در RAS، تنها تفاوت در پیكر بندی VPN Adapter آن است كه باید به جای ارتباط های به سمت درون به ارتباط های به سمت بیرون (out going) اجاز ه بدهید . 
. سپس تنظیمات را ذخیره كرده و كامپیوتر را بوت كنید. در گام بعدی، در بخش Networking یك ارتباط(Connection) تلفنی بسازید . به عنوان دستگاه شماره گیر یا همان مودم باید VPN Adapter را انتخاب كرده و بجای شماره تلفن تماس، IP مربوط به سرویس دهنده VPN را وارد كنید. در اینجا پیكر بندی سرویس گیرنده VPN روی ویندوز NT به پایان می رسد و شبكه های شخصی مجازی ساخته می شود. 

سرویس گیرنده VPN روی ویندوز 2000 
راه اندازی سرویس گیرنده VPN ساده تر و كم زحمت تر از سرویس دهنده آن است. در ویندوز 2000 به بخش مربوط به تنظیمات شبكه رفته یك Connection تازه بسازید. 

گام نخست : Assistant در ویندوز 2000 پیكر بندی VPN را بسیار ساده كرده. 
به طور معمول باید آدرس IP مربوط به سرویس دهنده VPN ر اداشته باشد. در اینجا باید همان IP معمولی را وارد كنید و نه IP مربوط به شبكه VPNرا، با این كار ، VPN پیكر بندی شده و ارتباط بر قرار می شود. 
برای تعیین صلاحیت، باید نام كاربری و رمز عبور را وارد كنید كه اجازه دسترسی از طریق Remote Access را داشته باشید. ویندوز 2000 بی درنگ ارتباط برقرار كرده و شبكه مجازی كامل می شود. 

گام دوم: كافی است آدرس IP مربوط به سرویس دهنده VPN را وارد كنید. 

گام سوم: در پایان فقط كافی است خود را معرفی كنید. 

سرویس گیرنده VPN روی ویندوز 9x 
نصب سرویس گیرنده VPN روی ویندوز های 95، 98 و SE 98 مانند هم است . نخست باید پشتیبانی از VPN فعال شود. در اینجا بر خلاف ویندوز NT به جای اضافه كردن پروتكل باید یك كارت شبكه نصب كنید. ویندوز x 9 همه عناصر لازم را نصب می كند. به این ترتیب كار نصب راه اندازاها را هم كامل می گردد. در قدم بعدی باید Dialup adapter یك Connection بسازید. به عنوان دستگاه شمار گیر باید VPN adapter را معرفی كنید. 

گام نخست: نصب VPN adapter 

گام دوم: یك Connection تازه روی VPN dapter 
در ویندوز x9، سیستم عامل IP مربوط به سرویس 90 دهنده VPN را در خواست می كند. 

گام سوم: آدرس IP مربوط به سرویس دهنده VPN را وارد كنید. پیكر بندی سرویس گیرنده VPN در اینجا پایان یافته و ارتباط می تواند برقرار شود. تنها كافی است كه نام كاربری و رمز عبور را وارد كنید. اكنون ویندوز به اینترنت وصل شده و تونل را می سازد و داده های خصوصی می تواند حركت خود را آغاز كنند. 

برنامه های كمكی 
اگر بخواهید برای نمونه از دفتر كار( سرویس گیرنده VPN) به كامپیوتر خود در خانه ( سرویس گیرنده VPN) وصل بشوید با دو مشكل روبرو خواهید شد. نخست اینكه كامپیوتری كه در خانه دارید پیوسته به اینترنت متصل نیست و دیگری اینكه سرویس گیرنده VPN به یك آدرس IP نیاز دارد. این IP را هنگامی كه از یك شركت فراهم ساز (ISP) سرویس می گیرید از پیش نمی دانید چون به صورت پویا(dynamic) به شما تخصیص داده می شود. Online Jack برنامه ای است كه برای هر دو مشكل راه حل دارد. 
Online Jack یك برنامه كوچك است كه باید روی كامپیوتر خانه نصب شود. از دفتر كار خود می توانید از طریق سایت Online Jack و با نام كاربری و رمز عبور به كامپیوتر خود در خانه متصل شوید. با این كار، IP كه شركت فراهم ساز به شما تخصیص داده مشخص می شود كه از روی آن، سرویس گیرنده VPN پیكر بندی شده و كار خود را آغاز می كند. از این دست برنامه های كمكی موارد زیادی وجود دارد كه با جستجو در اینترنت می توانید آنها را بیابید. 

خلاصه 
دامنه كاربردی VPN گسترده و گوناگون است. VPN را می توان برای متصل كردن كاربران بیرونی به شبكه محلی،‌ارتباط دو كامپیوتر یا دو شبكه در دو شهر مختلف یا دسترسی از دفتر كار به كامپیوتر منزل بكار برد. 
VPN نه تنها داده ها را با ایمنی بیشتر منتقل می كند بلكه وقتی از آن برای مرتبط كردن دو كامپیوتر دور از هم استفاده می كنیم هزینه ها بسیار كاهش می یابد. آخرین نكته اینكه راه اندازی VPN ساده و رایگان است. داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
chocolate
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 01:05 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here different web address and thought I should check
things out. I like what I see so now i am following you.
Look forward to looking over your web page again.
feet issues
شنبه 18 شهریور 1396 10:57 ق.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd without a doubt donate to this superb blog!
I guess for now i'll settle for bookmarking and
adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will
talk about this website with my Facebook group.
Talk soon!
Foot Issues
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:22 ق.ظ
Hello there, You have done a fantastic job. I'll definitely digg it
and personally recommend to my friends. I am confident they'll
be benefited from this site.
foot pain essential oil
دوشنبه 12 تیر 1396 02:15 ق.ظ
Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this paragraph
i thought i could also make comment due to this good post.
blackenigma399.hazblog.com
دوشنبه 1 خرداد 1396 12:39 ب.ظ
If some one wants expert view on the topic of blogging and site-building
after that i propose him/her to go to see this webpage,
Keep up the good job.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 04:25 ب.ظ
Tremendous issues here. I'm very happy to peer your article.
Thanks a lot and I'm taking a look ahead to contact you. Will you please drop me a e-mail?
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 12:11 ق.ظ
It's in point of fact a nice and helpful piece of
information. I am happy that you just shared this helpful info with us.
Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 08:43 ب.ظ
Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too fantastic.
I really like what you've acquired here, really like what you are stating and the way in which you say
it. You make it entertaining and you still care for to keep it
wise. I can not wait to read much more from you.

This is actually a terrific web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo